Evropska komisija je danes sprejela nov sveženj o krožnem gospodarstvu, da bi evropskim podjetjem in potrošnikom pomagala pri prehodu k močnejšemu in bolj krožnemu gospodarstvu, v katerem se viri uporabljajo bolj trajnostno. Predlagani ukrepi, kot je na primer povečanje recikliranja in ponovne uporabe, bodo prispevali k „zaprtju zanke“ življenjskih ciklov proizvodov in prinesli koristi za okolje in gospodarstvo. Načrti bodo omogočili, da se bodo kar najbolj izkoristili vse surovine, proizvodi in odpadki ter njihova vrednost, s čimer se bodo povečali prihranki energije in zmanjšale emisije toplogrednih plinov. Predlogi zajemajo celoten življenjski cikel proizvodov od proizvodnje in potrošnje do ravnanja z odpadki in trga za sekundarne surovine. Za ta prehod bodo zagotovljena finančna sredstva iz evropskih strukturnih in investicijskih skladov, sredstva v višini 650 milijonov evrov iz programa Obzorje 2020 in 5,5 milijarde evrov iz strukturnih skladov za ravnanje z odpadki ter naložbe v krožno gospodarstvo na nacionalni ravni.
Širok nabor ukrepov za spremembo celotnega življenjskega cikla proizvodov ne zajema le konca življenjske dobe proizvodov, ampak se osredotoča tudi na jasen cilj Komisije preoblikovati gospodarstvo EU in doseči dobre rezultate. Krožno gospodarstvo bo lahko v Evropi ustvarilo številna delovna mesta, hkrati pa ohranjalo dragocene in vedno redkejše vire, zmanjševalo vpliv rabe virov na okolje ter odpadnim proizvodom dalo novo vrednost. Določeni so tudi sektorski ukrepi ter standardi kakovosti za sekundarne surovine. Ključni ukrepi, ki so bili sprejeti danes oziroma jih bo Komisija izvedla še v tem mandatu, so:
Danes sprejeto sporočilo vključuje jasen časovni razpored predlaganih ukrepov in načrt za preprost in učinkovit okvir spremljanja za krožno gospodarstvo.
Spremenjeni zakonodajni predlog o odpadkih določa jasne cilje glede zmanjšanja količine odpadkov ter ambiciozen in izvedljiv dolgoročni načrt za ravnanje z odpadki in njihovo recikliranje. Da bi se zagotovilo učinkovito izvajanje, so v novem predlogu ciljem za zmanjšanje količine odpadkov dodani konkretni ukrepi za odpravo ovir v praksi in obravnavo različnih razmer v državah članicah. Ključni elementi spremenjenega predloga o odpadkih so: